Happy Fiction

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Welcome!


    ~ Reguli de Fan Fiction! ~

    Alle.=3
    Alle.=3
    Administrator
    Administrator


    Numarul mesajelor : 7
    Varsta : 27
    WARN :
    ~ Reguli de Fan Fiction! ~ Left_bar_bleue0 / 1000 / 100~ Reguli de Fan Fiction! ~ Right_bar_bleue

    Puncte BONUS :
    ~ Reguli de Fan Fiction! ~ Left_bar_bleue1 / 1001 / 100~ Reguli de Fan Fiction! ~ Right_bar_bleue

    Data de inscriere : 10/02/2009

    ~ Reguli de Fan Fiction! ~ Empty ~ Reguli de Fan Fiction! ~

    Mesaj Scris de Alle.=3 Vin Feb 13, 2009 1:03 pm

    Dupa cum stiti ,tema principala a forumului consta in Fan Fiction si ,fiind o sectiune destul de larga cea cu privire la FF ,va avea propriile-i reguli:

    1. Postati lucrarile la sectiunile cuvenite, sa nu va prind cu ceva gen sf la adventura, sau daca sunt mai multe genuri ,va puneti ficul la genul care predomina in actiunea povestirii voastre...

    2. Asigurati-va ca nu e o lucrare demna de o bucatica de servetel intr-un restaurant, eventual la baie! Nu toata lumea are talent ,si nici noi nu avem pretentii prea mari ,dar nici sa gasim ficuri de rahat (scuzati expresia) ,nu ne place. In plus ,veti fi si voi ridiculizati de cititori ,care va asigur eu ca nu vor fi prea blanzi!

    3. Atunci cand comentati un fic faceti-o cum trebuie, daca nu aveti idei pur si simplu taceti! Argumentati-va parerile ,nu va limitati la un simplu "Mi-a placut! Astept next-ul!" .

    [EDIT]: Deasemenea ,nu faceti exces de smilies ,cand comentati! Cel mult 5!

    4. Sa nu aud faze de genul "renunt, nu sunt buna de nimic" pentru un comentariu mai dur! Comentarile va ajuta sa mergeti mai departe asa ca nu fiti fetite razgaiate care renunta asa usor! Viata e dura ,dar nu e motiv sa renunti la ea ,nu?

    off-topic: aceasta NU a fost o aluzie la copiii emo O.O cine s-a simtit jignit ,scuzele mele! ^^"

    5. Daca vreti sa comentati, inercati sa nu fiti nesimtiti! Nu radeti de userul si lucrearea respectiva, nu fiti ironici sau cinici decat in masuri mici ,daca intelegeti ce vreau sa spun... De ex. ,de preferat este:

    "Ficul tau nu e nasol deloc ,dar ...pur si simplu ,nu m-a satisfacut in aceeasi masura ca celelalte ficuri ale tale. Poti mai mult de atat. Sper ca nextul sa fie ceva mai OK!"

    decat

    "E cel mai nasol fic al tau! Lasa-te de meserie!"



    6. Cateva reguli cu privire la scris:

    - nu folositi MAJUSCULE! Pe net ,folosirea majusculelor in scris este echivalenta cu strigatul (urlatul /zbieratul) din viata reala, si este in aceeasi masura de enervant!

    -nu folositi culori! In fic-uri ,ma refer. Deloc! Desi ,ar fi de preferat ca nici in posturile normale sa nu folositi culori. Culorile Rosu inchis, Rosu sunt folosite de Admini la distribuit de WARN-uri ( "Avertizari" ) ,iar culorile Albastru inchis si Albastru sunt rezervate Moderatorilor (incluzand si Global Moderatorii aici ,desigur) ,pentru WARN-urile lor ,in timp ce Punctele de lauda ( "Punctele BONUS" ) sunt anuntate prin Verde!

    Off-topic: Stiu ,sunt cam complicate regulile ,dar asta e ,n-avem ce-i face -ne adaptam-! Wink


    -nu schimbati marimea fontului!

    -lasati spatii libera dupa virgule si paranteze! Daca nu se lasa astfel de spatii libere din cand in cand ,va parea tot textul adunat si inghesuit ,si mai ca nu ti-ar veni sa-l citesti ,nope? Deasemenea ,lasati si spatii intre anumite alineate/idei ,daca este necesar ,tot asa ,sa nu para textul foarte inghesuit ,mai ales daca e vorba de un text lung!

    -si ,va mai rog si eu ceva, cand faceti OFF-TOPIC ,anuntati ,scriind "off-topic" ...daca nu anuntati acest lucru ,veti primi WARN ...Ar fi dragut daca ati scrie "off-topic" cu italic ,sa sara in ochi putin ca e off-topic ,stiti...

    -apoi ,nu folositi sub nici o forma ,limbaj de messenger pe forum! Adica ,fara "k" ,"sh" ,"y" ,"ji" ,"io" etc. Aveti insa voie cu abrevieri... gen "dvs." sau "sc" ...

    7. Ultima ,dar totusi ,cea mai importanta regula: FARA PLAGIERI! Ficurile ce vor fi gasite ca fiind plagiate ,vor fi sterse imediat!

    Atat pentru moment ...Vom mai adauga reguli ,so ,fiti pe faza!

    [EDIT]: 8. Regula noua cu privire la interdictia userilor de a posta cu mai multe culori! Atata timp cat postati cu aceeasi culoare pe tot parcursul ficurilor ,este in regula! Cand folositi mai multe culori sau culorile ce nu va sunt rezervate ,primiti WARN-uri!

      Data/ora curentă este: Mier Mai 15, 2024 11:47 am